Algoritmalar Neden Bu Kadar Önemli?

Yeni başlayanlar ve yazılım geliştiricilerin çoğu bu soruyu kariyerlerinin erken bir aşamasında soruyorlar . Gerçekte, iOS, Windows uygulamalarını, Android uygulamalarını ve diğerleri gibi birçok uygulamayı biliyoruz. Ancak, bu uygulamaların arkasında algoritmalar var. Bir başka soru da neden algoritma bize lazım ? Bu soruyu daha rahat açıklamak için basit bir örnek kullanacağız. Tuğladan bir ev inşa ettiğinizi düşünelim. Evin nasıl görünmesi gerektiği, kaç odanın olması gerektiği ve ne kadar malzemeye ihtiyacınız olduğu konusunda genel bir fikriniz var. Ama sen bir uzman değilsin ve eve benzeyen bir yapı inşa edebilirsin, ancak rüzgarlara, dalgalara, hava koşullarına ve depremlere dayanabilir mi?İşte tamda burada algoritmalar devreye giriyor.Herşeyin başlangıç noktası olan algoritmaları daha yakından tanıyalım.

Algoritmalar Nerede Kullanılır ?

Çalışma zamanı analizi

Algoritmaların temel özelliklerinden biri hızlarıdır. Bir sorunu çözmek için bir algoritma kullanmak kolaydır, ancak çok yavaşsa, başladığınız noktaya geri dönersiniz. Bir algoritmanın hızının, nerede çalıştırıldığına ve kullanımının kesin ayrıntılarına bağlı olduğu düşünüldüğünde, geliştiriciler genellikle çalışma zamanından girdinin boyutuna göre hareket eder.

Google Arama Algoritmaları

Google, dünyanın en popüler arama motorunda yer alır ve her gün milyonlarca arama sorgusu oluşturur. Bazıları karmaşık, bazıları basit. Ancak, tüm bu sorguları yönetmek için dizin oluşturma algoritmaları, güvenli arama algoritmaları, site ve sayfa kalitesi algoritmaları, Google anında ve daha fazlası gibi çeşitli algoritmalar kullanması gerekir. Sonuçların kullanıcıların isteklerine göre gösterilmesi için hepsinin ortak bir yanı var.

Çevrimiçi Para İşlemleri

Çevrimiçi işlemler, bireylerin ve şirketlerin faturalarını ödemeleri ve bazı aksesuarlar satın almaları için en kolay yol haline gelmiştir. Ancak, çoğumuz bir işlem yaparken banka hesabımızın ve pin numaramızın kimin banka ağ geçidi tarafından işlendiğini bilmiyoruz. Birçok servis sağlayıcı, bankaların işlemleri güvenli bir şekilde tamamlamaları için güvenli ağ geçitleri kullanır. Bu, Master Card ve Visa gibi şirketlerin kart numarası, şifre ve banka ekstresi gibi kullanıcılarının bilgilerini güvenli bir şekilde saklamasına yardımcı olur. Tüm bu süreç, insanlara güvenilir ve tasarruf sağlayan bir dizi algoritma ile yönetilir. Bunlar olmadan, çevrimiçi ödeme yapamazsınız ve yine de güvenliğinizi koruyamazsınız.

Uzay Arama Programları

Bilgisayar algoritmalarının kullanılması, uzay arama programlarında önemli bir rol oynamaktadır. Bilim adamları büyük hesaplamalar kullanmak zorundalar ve sofistike algoritmalarla zenginleştirilmiş üst düzey ana bilgisayarlarla yönetiliyorlar. Algoritmalar, herhangi bir karmaşık sorun için hangi işlemcinin, Intel i7, i3, i5’in en iyi olduğuna karar verir. Algoritmalar çağındayız çünkü günlük görevlerimizi çözüyorlar . Hayatımızı daha rahat hale getiriyorlar ve gelecekte davranışlarımızı tahmin edebilecekler.