Geleceğin Fabrikası

Pek çok analist; önümüzdeki on yıl içinde çevrimiçi hale gelecek endüstriyel “nesnelerin interneti” (IoT) cihazlarının sayısında bir patlama olacağını tahmin ediyor. Sensörler bu tahminlerde büyük rol oynar.

Ne yazık ki, sensörlerin kendi dezavantajları vardır ve bunların çoğu, sınırlı enerji beslemesi ve pillerinin sınırlı ömrü nedeniyle ortaya çıkar.

Yeni kurulan Everactive, 24 saat çalışan, minimum bakım gerektiren ve 20 yıldan fazla sürebilen endüstriyel sensörler geliştirdi. Şirket sensörleri, pillerini yeniden tasarlayarak değil, tamamen ortadan kaldırarak yarattı.

Bu sistemde önemli olan; Everactive’in, veri oluşturmak için, iç mekan ışığı ve titreşimler gibi kaynaklardan enerji toplayan ultra düşük güçlü entegre devreleridir. Sensörler, bu verileri sürekli olarak Everactive’in bulut tabanlı kontrol paneline gönderip, kullanıcılara endüstriyel IoT cihazlarının tüm gücünden yararlanmalarına yardımcı olmak için gerçek zamanlı içgörüler, analizler ve uyarılar sağlar.

Everactive Co-Chief Technology Officer David Wentzloff: “Hepsi sürekli izlemeyi destekleyen ultra düşük güçlü yongalarla sağlanıyor. Güç kaynağımız sınırsız olduğu için, pil ömründen tasarruf etmek için radyoları kapalı tutmak veya başka bir sınırlayıcı yapmak gibi takaslar yapmıyoruz.”

Everactive, çiplerinin üzerine müşterilerin çok sayıda hızla yerleştirebileceği bitmiş ürünler oluşturur. İlk ürünü, buhar sistemlerinden kondensi serbest bırakan buhar tuzaklarını izler. Bu tür sistemler çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır ve Everactive’in müşterileri arasında petrol ve gaz, kağıt ve gıda üretimi gibi sektörlerdeki şirketler bulunmaktadır. Everactive ayrıca pilsiz çiplerinin ikinci nesli üzerinde çalışan motorlar ve pompalar gibi dönen makineleri izlemek için bir sensör geliştirdi.

Şirket, diğer sensörlerle ilişkili maliyetlerden ve kısıtlamalardan kaçınarak, geleceğin fabrikasına IoT destekli geçişte bir rol oynamak için iyi konumlandığına inanıyor.

Araştırmacı Wentzloff: “Bu, tamamen bakım gerektirmeyen, pilsiz, hasat edilmiş enerjiyle çalışan ve her zaman buluta bağlı bir teknolojidir.”

Pillerden Kurtulmak…

Araştırmacı Wentzloff ve Everactive Kurucu Ortağı ve CTO’su Benton Calhoun; MIT’de geçirdikleri zamandan başlayarak, on yıldan fazla bir süredir düşük güç devresi tasarımı üzerinde çalışıyor. Calhoun’un araştırması düşük güçlü dijital devreler ve belleğe odaklanırken; Wentzloff ise düşük güçlü radyolara odaklandı.

Wentzloff ve Calhoun’un akademik laboratuvarları sonunda, vücut ısısından elde edilen enerjiyle çalışırken kullanıcının hareketini, sıcaklığını, nabzını ve diğer sinyalleri izleyebilen ve bu verileri bir telefona gönderebilen pilsiz bir fizyolojik monitör yarattı. 2014 yılında, orijinal adı PsiKick olan şirketi kurmak için yarı iletken endüstrisinin kıdemli ismi Brendan Richardson ile ortaklık kurdular.

Başlangıçta; kurucular sensör arayüzleri, işlem gücü, bellek ve radyo sinyalleri gibi tam bilgi işlem sistemlerinin özelliklerini içeren devre tasarımlarını yeniden tasarlamaya çalıştılar. Ayrıca enerji hasadı mekanizmalarını ve güç yönetimi yeteneklerini dahil etmeleri gerekiyordu.

Kurucular; çiplerini şirketlere satmaya çalıştılar ve bunun üzerine çözümler geliştirdiler, ancak kısa sürede endüstrinin pilsiz çiplere yeterince aşina olmadığını anladılar.

Araştırmacı Wentzloff: “Bunun bir eğitim seviyesi var, çünkü pille çalışan çiplerle sistem tasarımını düşünmeye alışmış bir nesil mühendis var.”

Öğrenme eğrisi; kurucuların müşteriler için kendi çözümlerini oluşturmaya başlamasına yol açtı. Bugün Everactive, sensörlerini kablosuz ağları ve veri analizini içeren daha geniş bir hizmetin parçası olarak sunuyor.

Şirketin sensörleri, küçük titreşimlerle, fabrika içindeki 100 lüks kadar loş ışıklarla ve 10 Fahrenheit derecenin altındaki ısı farklarıyla çalıştırılabilir. Cihazlar sıcaklığı, ivmeyi, titreşimi, basıncı ve daha fazlasını algılayabilir.

Şirket, sensörlerinin çalıştırılmasının geleneksel sensörlere göre çok daha düşük maliyetli olduğunu ve binlerce pille çalışan cihazı devreye almanın getirdiği bakım sorunlarından kaçındığını söylüyor.

Örneğin Everactive, 10.000 geleneksel sensör yerleştirmenin maliyetini değerlendirdi. Üç yıllık bir pil ömrü varsayıldığında, müşterinin her yıl ortalama 3.333 pili değiştirmesi gerekecek ve bu da günde dokuzdan fazla pil anlamına geliyor.

Bir Sonraki Teknolojik Devrim

Bakım ve değiştirme maliyetlerinden tasarruf ederek, Everactive müşterileri daha fazla sensör yerleştirebilir. Bu, bu sensörlerin neredeyse kesintisiz çalışmasıyla birleştiğinde, operasyonlara yeni bir görünürlük düzeyi getiriyor.

Araştırmacı Calhoun: “Sensör kurulumlarındaki kısıtlamaların kaldırılması, genel operasyonlarınızın nasıl yürüdüğü konusunda size altıncı bir his vermeye başlar. Bu heyecan verici. Müşteriler, sihirli bir değnekle ilgilendikleri her yerde neler olup bittiğini tam olarak bilmek ister. On binlerce sensör yerleştirme yeteneği sizi o sihirli değneğe yaklaştırıyor. “

Everactive’in binlerce buhar kapanı sensörünün halihazırda konuşlandırılmış olmasıyla Wentzloff; motorlar ve diğer dönen makineler için sensörlerinin IoT pazarında daha da büyük bir etki yaratacağına inanıyor.

Everactive’in ikinci nesil ürünlerinin ötesinde, kurucular sensörlerinin yarı saydam, esnek ve posta pulu boyutundan birkaç yıl uzakta olduğunu söylüyorlar. Bu noktada müşterilerin veri oluşturmaya başlamak için sensörleri makinelere yapıştırması yeterlidir. Bu tür kurulum ve kullanım kolaylığı, fabrika zemininin çok ötesinde sonuçlar doğuracaktır