İnsanlar ve Uygulamalardan Verilerinizi Korumak İçin 7 Önlem

Telefonunuzdaki Uygulamalara Gerçekten Güvenebilir Misiniz?

Araştırmacılar, “kurallara uymayan ” 1.000’den fazla uygulamanın, sizin bir çok bilginize eriştiğini söylüyor . Sahiplerinin bilgisi olmadan kesin coğrafi konum verileri ve telefon numaralarını toplayan bu uygulamalar bu soruna örnek olarak verilebilir. Oldukça ürpertici şeyler, özellikle telefonunuzdaki tüm özel ve kişisel bilgileri göz önünde bulundurun – isimler, tarihler, şifre ve kredi kartı bilgileri, gittiğiniz her yerin konumu. Hayatınızdaki insanların fotoğrafları.

Ne yazık ki, bir uygulama sizi izliyorsa ve siz bu durumu engellesiniz bile bugünün gelişen dünyasında kusursuz bir koruma yoktur. Bugün sizin bilgilerine erişmeyen bir uygulama, yarın uygulamanın arkasındaki şirket satıldığında, yönünü değiştirdiğinde veya bir kusur nedeniyle tehlikeye girdiğinde yarın kötü bir uygulamaya dönüşebilir .

Uygulamaları kullanırken kişisel verilerinizi korumak için en iyi ipuçları için veri gizliliği uzmanlarına ulaştık . İşte onlardan 7 öneri.

Bir şifre yöneticisi kullanın

En güçlü şifreler rastgele karakter dizeleridir . Belirli bir sıraya sahip olmayan bir seri harf, sayı ve sembollerin kullanılma olasılığı daha düşüktür ve bir bilgisayarın bu şifreyi kaba kuvvetle kırması daha zordur. Dezavantajı ise, bu karmaşık şifrelerin hatırlanması daha zor olmasıdır.

Böyle durumlarda ise şifre yönetici uygulaması kullanmak daha elverişli olur. Şifre yöneticileri, tüm şifrelerinizi şifreli ve şifre korumalı bir uygulamada tutar. Ayrıca güçlü şifreler üretir ve hatırlarlar. Google Chrome ve Samsung’un özel telefon uygulaması gibi uygulamalar sizin için parolaları kaydeder.

Aynı şifreyi birden fazla hesap için kullanmaktan kaçınmak en iyisidir. Bir hesap tehlikeye girerse, tüm hesaplar tehlikeye girer. Bir şifre yöneticisi ile, hesaplarınızdan her birinin farklı, karmaşık ve kırılması zor bir şifresi olması en güvenli yoldur. Hatta bazıları sizin için şifreler üretecektir.

Halka açık Wi-Fi’de bir VPN kullanın

Mobil verilerinizi kullanmak yerine, telefonunuzda genel bir Wi-Fi ağına girecekseniz, uzmanlar sanal bir özel ağ (VPN) kullanmanızı önerir . Bir VPN, verilerinizin aynı ortak ağda gizlenen diğer kişiler tarafından gizlenmesini önleyebilir. Ayrıca, veri iletimlerinizi maskeleyebilir, internette filtreleme ve sansürlemeyi önleyebilir ve dünyadaki daha geniş bir içeriğe erişebilmenizi sağlar.

Bizim amaçlarımıza göre, başkalarının telefonunuza erişmek için kullanabileceği ücretsiz bir ortak ağa girmekten sizi koruyabilir. Bir VPN ararken, iyi bilinen ve güvenilir olup olmadığını öğrenmek için şirketi araştırmak önemlidir . Apple App Store ve Google Play mağazası serbesttir, ancak bazı şüpheli uygulamalara sahip VPN uygulamaları var, bu yüzden iyice araştırmanı öneririm.

Bir VPN’i ne sıklıkta kullanmayı planladığınızdan bağımsız olarak, hangi verilerin toplanabileceğini ve nerede depolanacağını bilmek için servis sözleşmesini okumak önemlidir.

Uygulama izinlerine dikkat edin

Uygulamaların istediği izinleri iki kez kontrol etmek bir çok bilginizi kurtarabilir. Bir uygulamanın belirli izinler istemesinin bir anlamı olup olmadığını da kendinize sormalısınız. İşleviyle ilgili olmayan verilere erişim isteyen bir uygulama, önemli bir tehlikedir.

Örneğin hesap makinesi için basit bir uygulama indiriyorsanız ve uygulama kişi listenize ve konumunuza erişmek istiyorsa neden bir hesap makinesinin kişi listenizi ve konumunuzu görmesi gerekir.Bunun gibi istekler sizin için bazı uyarılar olabilir.

Bir uygulamaya verdiğiniz izinlere dikkat etmenin yanı sıra, indirdikten sonra telefonunuzun nasıl çalıştığını izlemek de önemlidir.Kötü niyetli uygulamalar arka planda sürekli çalışabildiğinden, cihazınızın pil ömründeki ciddi değişikliklere sebeb olabilir.

Bir uygulamayı yükledikten sonra pil ömrünün normalden daha hızlı azaldığını fark ederseniz, bu uygulamanın hiçbir işe yaramayacağına ve arka planda çalışabileceğine dair bir işaret olabilir.

Uygulamayı veya şirketi araştırın

Bir uygulamanın kötü niyetli sebepleri olup olmadığını yüze söyleyemeseniz de, hızlı bir Google araması daha fazla bilgi sağlayabilir. Uzmanlar, uygulamanın adını ve “veri skandalı” veya “aldatmaca” ifadesini aramayı önerdi. Hart, sonuçlarda şirketin herhangi bir mahremiyet veya veri sızıntısı yaşanıp yaşanmadığını size söylemesi gerektiğini söyledi.

Bu arama ayrıca, veri ihlallerinin bu şirkette sık rastlanan bir durum olup olmadığını ve eğer yaşanmışsa, onlara nasıl cevap verdiklerini söylemelidir.Şirket birkaç kez etkilenmişse ve sorunu çözmek için hiçbir şey yapmamışsa, uygulamadan uzak durun çünkü bu sorunu ciddiye almadıklarını gösterir.

Sosyal medya girişlerinizi sınırlandırın

Sitenin profilinizde ne istediğinden bağımsız olarak, sosyal medyada paylaştığınız bilgi miktarını sınırlamak akıllıca olacaktır. Ne kadar çok bilgi paylaşırsanız, sizin için reklam oluşturabilecek veri o kadar fazla olur . Sadece gereken asgari miktarda bilgiyi doldurun.Böylece herhangi bir veri ihlalinini daha az zararla atlatırsınız.

Hukuki Yazılım Yardımı Başkanı Bobby Kittleberger CNET’e “Hedefli reklamcılık söz konusu olduğunda, akıllı telefon uygulamaları genellikle daha kapsamlıdır. Telefonunuzun mikrofonuna (muhtemelen daha fazla hedefli reklamcılık için) erişen programlar hakkında bazı endişeler bile var” dedi.

Yazılımı güncel tutun

Akıllı telefonunuzun işletim sistemini (OS) güncellemek için zaman ayırmak, verilerinizi güvende tutmak için çok önemlidir. Güncellemeler, bilgisayar korsanlarından ve internet üzerinden yaydıkları en son istismarlardan bir adım önde olmanızı sağlar.

Suçluların telefonunuza sızmak ve verilerinizi çalmak için kullandıkları yöntemler sürekli olarak gelişiyor, bu nedenle akıllı telefonlarımızı korumamızın da değişmesi gerekiyor.

Yalnızca Google ve Apple mağazalarından uygulamalar indirin

App Store veya Google Play mağazasındaki tüm uygulamalar% 100 güvenilir değildir, ancak uzmanlar hala bir uygulamayı güvensiz yerlerden yüklemek yerine yalnızca resmi mağazalardan indirmeniz gerektiğini söylüyor.

Bu platformlarda mevcut olan uygulamalar, standart bir veri koruma kalitesini karşıladıklarından emin olmak için onaylanmış olacak ve ayrıca verilerinizi nasıl koruduklarını size anlatan, sizin için özel bir gizlilik politikası üretmeleri istenecektir.

Bir uygulamayı resmi olmayan veya güvenli olmayan sitelerden indirmek, bilgi hırsızlığı, kötü amaçlı yazılım, casus yazılım ve trojan virüslerinin bulaşmasını sağlar. En kötü senaryoda, bilgisayar korsanının cihazınızın tüm kontrolünü ele geçirebileceğini unutmayın